środa, 5 kwietnia 2023

PODEJŚCIE drugie czyli z Nikozji przez góry Troodos na półwysep Avakas.



Dzień szósty - przeskok z Nikozji przez góry na ostatni nocleg, tym razem wysoko we wiosce Droushia w górach.

 Pierwszy na trasie jest klasztor w Machairas położony dość wysoko w górach. Wokół widać uprawy winogron, wszędzie tu w górach widzimy tarasy winogronowe.

Klasztor Machairas (Machairas Monastery)

Położony na zboczach Kionii, w dolinie gór Machairas, klasztor Machairas, jest jednym z trzech królewskich i stauropigialnych klasztorów na wyspie i mieści cudowną ikonę Panagia (Dziewica Maryja) z Machairas, która przypisywana jest Apostołowi Łukaszowi.

Według tradycji, nieznany pustelnik przemycił ikonę na Cypr w czasach ruchu ikonoklastycznego (między VIII a IX wiekiem) i przechowywał ją w swojej grocie aż do śmierci. Obdarzeni boską łaską pustelnicy Ignatios i Neophytos około 1145 roku odkryli zasłoniętą krzakami jaskinię, a dotarli do niej, wycinając runo leśne nożem podarowanym im przez boską rękę. Dzięki temu odsłonięta ikona otrzymała nazwę „Machairiotissa” od greckiego słowa oznaczającego nóż – machairi. W tym samym miejscu wybudowano klasztor, który również przyjął tę nazwę.

Dziś w odrestaurowanych piwnicach zakrystii znajduje się zbiór starych ksiąg i rękopisów, ikon i innych dzieł sztuki religijnej. Mnisi mieszkający w klasztorze są niezwykle pobożni, utrzymują śluby tak surowe, jak te na górze Athos w Grecji.

(zdjęcie z interenu)

Po drodze pomnik greckiego bohatera rewolucji i jego muzeum zaraz obok klasztoru. W samym kościele/cerkwi klasztornej, nie wolno robić zdjęć ani kręcić filmów. Oczywiście ikonostas imponujący i żyrandole kryształowe i jeden długi mnich sprzątający czystą podłogę. a drugi sprzedający w cholernie drogie specyfiki zwraca się do nas po rosyjsku. ... nie rozumiemy. poprawiamy, że my nie ruskie. tfu.







Następna w kolejce jest  koronkowa Lefkara, zatrzymujemy się na skraju wioski i zjadamy ichne pyszne wiktuały na słodko a w knajpce robię to zdjęcie, symboliczne. Bo ten post zdjęciowo będzie głównie o Lefarze.

W centrum miasteczka koronczarki i hafciarki absolutnie wszędzie i na zdjęciach powieszonych na ścianach i we własnych obejściach i na ulicy(tym razem tylko jedna, bo to zima) latem koronkują wszędzie ...




#1. Lefkara. Ta urocza mała miejscowość położona w południowo-wschodniej części Gór Troodos słynie z produkcji koronek. Zdaniem Cypryjczyków ” leftikaria” to niespotykana nigdzie indziej na świecie najpiękniejsza sztuka haftu i koronkarstwa. Warto ją poznać będąc na Cyprze. Legenda głosi, że miejscowym rękodziełem zachwycił się nawet sam Leonardo da Vinci, który w 1481 r. kupił w Lefkarze koronkę i przyozdobił nią ołtarz katedry w Mediolanie. Od bogato zdobionych obrusów, serwet, ubrań i firanek eksponowanych w witrynach lokalnych sklepików wprost nie można oderwać wzroku. Uroku miejscowości dodają także uzdolnione lokalne hafciarki. Nie zważając na turystów i lejący się z nieba żar niestrudzenie tworzą w słońcu swe przepiękne koronkowe dzieła. Ale Lefkara to nie tylko hafty i koronki. Miejscowość zachwyca biało- niebieską wąską zabudową, klimatycznymi brukowanymi uliczkami pełnymi warsztatów złotniczych i małych kawiarenek. Na uwagę zasługuje też lokalne Muzeum Folkloru pełne informacji na temat historii wioski czy Kościół Św. Krzyża, z którego rozpościera się cudowna panorama na okolicę oraz Góry Troodos.


 



Kościół św krzyża wnętrze czyli szlak pielgrzymkowy. bo na Cyprze można oszaleć o tej wiary wszędzie.

Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
Stare, przeważnie piętrowe domy są zbudowane z surowego kamienia, te otynkowane są pomalowane w pstrokate barwy, niektóre mają arkady, inne balkony, spora część murów porośnięta jest bluszczem bądź towarzyszą im małe drzewka cytrusowe.
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego

Nazwa Lefkara wywodzi się od białych wzgórz, przez które trzeba przejechać, aby dostać się do położonej na przedgórzu Troodos wioski. Zobaczymy tam czerwone dachówki, które ostro odznaczają się na tle gór i kontrastują z błękitem nieba. Zauważymy jasną sylwetkę miejscowego kościoła. Podobnie jak budynki osiedla jest on nakryty czerwoną dachówką, ponad którą wznosi się obowiązkowa w świątyniach greckich kopuła. Dodatkowo do korpusu kościoła przywiera wysoka ażurowa dzwonnica zwieńczona krzyżem. Aby dotrzeć do świątyni, trzeba opuścić główny plac wioski i zatopić się w jej wąskie uliczki. Już sam spacer stanowi atrakcję. Stare, przeważnie piętrowe domy są zbudowane z surowego kamienia, te otynkowane są pomalowane w pstrokate barwy, niektóre mają arkady, inne balkony, spora część murów porośnięta jest bluszczem bądź towarzyszą im małe drzewka cytrusowe.

Drzewo z Krzyża

Zanim wejdziemy do wnętrza naszą uwagę zwróci kamienna ornamentyka zdobiąca fasadę kościoła. Nawiązuje ona do symboliki bizantyjskiej, ale jednocześnie zdradza wpływy kultury zachodnioeuropejskiej, która w średniowieczu mocno odcisnęła się na kulturze i architekturze wyspy. Jednocześnie informuje ona jaka świętość jest przechowywana w tym miejscu. Kościół nosi wezwanie Krzyża Świętego i w ikonostasie, w specjalnym relikwiarzu, znajduje się drzazga z Krzyża Jezusa Chrystusa.







Historia  Leonarda Da Vinci jest autentyczna  i warto ją przybliżyć

...Niestety, historia życia Katarzyny nie jest godna pozazdroszczenia. Jej małżeństwo z Jakubem trwało zaledwie rok. Co prawda z tego związku urodził się Jakub III, ale obaj przedstawiciele rodu królewskiego wnet zmarli: najpierw ojciec, a w następnym roku syn – niemowlę. Podejrzewano, że zostali otruci przez Wenecjan. Ci pozwolili królowej zachować rządy przez kolejne 15 lat, po czym zmusili ją do abdykacji, a Cypr stał się ostatecznie ich własnością w 1489 roku. Zanim to nastąpiło osamotniona królowa szukała schronienia od codziennych trosk w górskim klimacie Lefkary, zapraszając do swojej rezydencji wpływowych gości. Na jej zaproszenie miał zawitać na Cypr sławny humanista Leonardo da Vinci. Podróżował do Armenii i w drodze powrotnej trafił na wyspę, gdzie odwiedził królową wdowę. Po powrocie do ojczyzny ofiarował katedrze w Mediolanie obrus liturgiczny z lefkaryjskich koronek, które włoski artysta najwyraźniej docenił, zaś dzisiaj koronki wykonywane przez tutejsze kobiety są najlepszą reklamą górskiej wioski.

na pamiątkę a szczególnie w celu przyciągnięcia turystów, fajna knajpka.

No miałam ci ja w ręku ten fragment " koronki Leonarda"...ale nie kupiłam.



#2. Kato Drys

W odległości około 5 km od Lefkary znajduje się kolejna interesująca cypryjska wioska, którą warto odwiedzić. “Niski Dąb” bo tak brzmi nazwa wioski w języku greckim istnieje już od czasów bizantyjskich i jest częścią VII Szlaku Winnego obejmującego górzyste okolice Larnaki aż po Nikozję. Choć mieszkańcy wioski żyją tam głównie z hodowli bydła oraz rolnictwa, z roku na rok coraz większe połacie ziemi obsadzane są winnymi odmianami winorośli, a lokalna społeczność przestawia się na produkcję wina. Podobnie jak Lefkara, Kato Drys jest labiryntem krętych uliczek, z których wyrastają niskie kamienne domki z uroczymi niebieskimi okiennicami. W miejscowości znajdują się dwa interesujące muzea: Muzeum Sztuki Ludowej oraz Muzeum Pszczół. Warto przespacerować się również do Kościoła Panagia Eleousa (pochodzącego z XV wieku) i Kościoła Św. Charalambosa datowanego na początek XIX wieku. Choć wioska jest naprawdę niewielka i spacer po niej nie zajmie Ci więcej niż pół godziny zdecydowanie warta jest zobaczenia.

#3. Vavla 

Vavla to maleńka, cicha i spokojna górska wioseczka położona u podnóża masywu Troodos na wysokości 450 metrów nad poziomem morza. Znajduje się tuż obok wspomnianych wyżej wiosek Kato Drys i Lefkara. Przez lata zapomniana i popadająca w ruinę przeżywa obecnie ponowny rozkwit. Cypryjski rząd uznał ją bowiem za jedną z najlepiej zachowanych wiosek na Cyprze. Wiele zniszczonych domów z historyczną dokładnością zostało przywróconych do ich pierwotnego stanu. Warto przespacerować się brukowanymi uliczkami Vavli i poobserwować jak pięknie je odrestaurowano. Przy okazji dyskretnie podglądać spokojne życie jej mieszkańców. Tamtejsze kobiety, podobnie jak te w Lefkarze do dziś pielęgnują tradycję hafciarstwa i koronkarstwa. W ostatnim czasie dołączyło do niej pszczelarstwo. W wiosce produkowany jest słynny na cały Cypr miód “Vavla” który powstaje na bazie polnych kwiatów i tymianku. Z wioski  bierze również swój początek ścieżka przyrodnicza po okolicznych szczytach górskich o długości 7 km. Szlak rozpoczyna się w centrum wioski, mija Kaplicę Matki Bożej Miłości, pnie się ku wzgórzom i wraca z powrotem do centrum wioski. Spacer zajmuje około 3 godziny. 


Generalnie napiszę to wielkim drukiem, WARTO, a nawet literami, zobaczyć absolutnie wszystkie miasteczka, wioski gór Troodos. I monastyry. choć ja się powytrząsam o miejscach kultu osobno. W okolicach wielkiej soboty. 

Zostaną mi więc jeszcze dwa wpisy o Cyprze w których muszę zmieścić wszystkie materiały. a istniejące uzupełnię i zamieszczę jeszcze raz.

[korzystam z tych stron w linkach:

 https://www.krajoznawcy.info.pl/park-rzezb-wsrod-skal-drzew-krzewow-55506 

 https://antekwpodrozy.pl/158-cypr-gory-troodos-przewodnik-po-atrakcjach]



4 komentarze:

  1. To na tym Cyprze prawie jak w Polsce, mozna oszalec od tej wiary, czlowiek boi sie podniesc klape od sedesu, czy nie wyskoczy jakis papiez czy Maryjka, wszedzie kapliczki, a ten pobozny ludek jest chyba najgorszy na swiecie.
    Te koronke Leonarda trzeba bylo chociaz sfotografowac, zebysmy tez mogli ocenic, ze jest przepiekna, jedyna i niepowtarzalna. Bo tak to trudno uwierzyc na slowo :)))))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. n powiem ci, że faktycznie wierzący to ludek. I na każdym kroku, zapewne z racji bliskości, jak nie ciotka Mahometa co spadła z muła i w tym miejscy meczet postawili, to Łazarz i inne ikony, apostoły i drzazgo z krzyża pańskiego...
      a koronka taka sobie, dupy nie urywa.widziałam ładniejsze )) serio.

      Usuń
  2. Przeczytam jak odsapnę, bo na oczy nie widzę po podróży😀

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ale dojechałaś szczęśliwe, to git. i już na szmacie jeździsz?

      Usuń

nie musisz Czytaczu ale możesz ....